Vincent Van Gogh’a Saygıyla…

Montblanc, tarihin büyük sanatçılarının eserlerine ve yeteneklerine adadığı yeni koleksiyonunun ilk edisyonunda eşsiz deha Van Gogh’a yer veriyor…

Yeni Montblanc Masters of Art (Usta Sanatçılar) Koleksiyonu usta sanatçıların, sanatta mükemmellik arayışına yaptıkları ölümsüz katkılara saygı duruşu niteliğinde. Montblanc da kültür, yaratıcılık ve kendini ifade etme biçimlerine dayanan kökleri ile bu arayışa katılan ve destekleyen bir marka. Bu koleksiyon, 30 yılı devirerek son bulan Montblanc Patron of Art (Sanat Hamileri) koleksiyonunu takiben sunuluyor, zira firma odak noktasını sanat hamilerinden usta sanatçıların kendilerine çeviriyor. Montblanc bu sınırlı sayıda üretimler serisini Rönesans, Barok ya da Empresyonizm gibi dönemleri kapsayarak resimden heykele, tasarımdan mimariye birçok disiplinde çalışmış görsel sanatçılara adıyor. Koleksiyondaki her bir yazı aracı, dünyanın en beğenilen eserlerinin ortak noktası olan altın orana göre ölçülendirildi. Zamansız estetik prensibi altın oran, yani 1.61 (Phi), önümüzdeki tüm Masters of Art koleksiyonlarında tekrar edileceği gibi, yeni edisyonun 161 adet ile sınırlı üretimine ilham oldu. Her bir Limited Edition 161’in el yapımı Au750 som altın ucunda Phi sembolü işlenmiş olacak. 

Montblanc Masters of Art koleksiyonunun ilk edisyonu, günümüz modernizminin işaretçileri olarak kabul edilen vizyoner fikirleri ile geç 19. yüzyılın en popüler ressamlarından biri olan, Hollandalı Vincent Van Gogh’a ithaf edildi. Van Gogh, Masters of Art koleksiyonuna beş limited edition yazı aracı ile katılıyor. Ressamın sanat ve özel hayatından beş farklı dönemine atıfta bulunan tasarımlar, en bilinen eserlerinden de ilham alıyor. Montblanc, Masters of Art Homage to Vincent van Gogh Limited Editions parçaları için Amsterdam’da bulunan Van Gogh Müzesi ile iş birliği yaparak, koleksiyonun, müzenin sanatçının çalışmalarına ve hayatına bakış açısı ile aynı paralelde olmasına dikkat etmiştir. Vincent van Gogh üzerine en yetkin kuruluş olan Van Gogh Müzesi, sanatçının mirasının koruyucusu durumunda. Müze, 200’den fazla tablo, 500’e yakın çizim ve 700’den fazla mektup ile dünyanın en büyük Van Gogh sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 2023 yılında 50. yılını kutlayan Van Gogh Müzesi, Vincent van Gogh ve çağdaşlarının hayatı ve eserleriyle sayısız hayrana ilham vermeye devam ediyor.

1853’te Hollanda’da dünyaya gelen Van Gogh’un kendini keşfetme yoluna, 1869’da sanat tüccarının yanında çırak olarak başladığı ilk işinde çıktı, ancak sanatçı olmaya karar vermesi 1880 yılını buldu. Bu tarihten itibaren, 1886’da Paris’e taşınmasına dek resim yapmaya ve çevresindeki kırsal yaşamı çizmeye başladı. Paris’te ise dönemin sanatsal akımı olan Empresyonizmden etkilenerek çeşitli teknikler ve renklerle deneysel çalışmalar yaptı. Post-Empresyonist sanatın öncüsü olarak çalışan Van Gogh, cesur renk kullanımı, çarpıcı fırça darbeleri ve tuvaline derinlik, duygu ve hareket katmak için boyayı kalın olarak uyguladığı impasto tekniğiyle sanatına can verdi. Vincent van Gogh, ressam olarak aktif olduğu sürenin kısalığı dikkate alındığında oldukça üretken sayılır. Yalnızca on yılda 800’den fazla resim ve 1.100’den fazla çizim ve eskiz yarattı.

Yazı Aksesuarları

Limited Edition serilere bir dizi yazı aksesuarı da eşlik ediyor. Buğday Tarlasında Orakçı tablosunun güneşli manzarasından aldığı dış tasarımı Van Gogh’un impasto tekniğine gönderme yapan, 3D baskıyla oluşturulmuş zarif kırtasiye malzemeleri bulunuyor. Defterin kapağında ayrıca Van Gogh’un imzası da yer almakta. Türkuaz tonlarındaki Montblanc mürekkep ise rengini Çiçek Açan Badem Ağacı eserinin rahatlatıcı türkuazından alıyor. 

Erkek Aksesuarları

Koleksiyon mavi lake ve safir cam ile Van Gogh’un eserlerinde sıklıkla görülen büyüleyici gökyüzü manzaralarını anımsatan, paslanmaz çelikten kol düğmeleri ile tamamlanıyor. 

Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi iş birliğinde sunulan Montblanc Masters of Art Homage to Vincent van Gogh Limited Edition Koleksiyonu Nisan 2023 itibarı ile Montblanc mağazaları ve online platformda yer almaktadır. 

Daha fazla bilgi için: www.montblanc.com

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…