Fit Ve Zinde Bir Yaşam İçin..

Medikal estetik ve tamamlayıcı tıp hekimi Dr. Seran Göçer ile sağlıklı beslenmenin önemi ve doğru kilo verme yöntemlerini konuştuk…

Obezite çağımızın en önemli sorunlarından biri. Güzel görünmek ve sağlıklı bir bedene sahip olmak ise herkesiz hayali… Dr. Seran Göçer fit ve zinde bir yaşam için izlenmesi gereken yolları anlattı…

Gentleman: Seran Hanım öncelikle sizi biraz daha yakından tanımak isteriz. Mesleğiniz, bir çocukluk hayali miydi?

Dr. Seran Göçer:  Mesleğim kesinlikle çocukluk hayalimdi. Kendimi bildiğim günden itibaren doktor olmak istiyordum. Ancak çalıştığım alan olan; Tamamlayıcı Tıp, Yaş Yönetimi ve Medikal Estetik konularını sonradan keşfettim. Mezun olduktan sonra kendimi mutlu ve yeterli hissedebileceğim alanı keşfedinceye kadar 3-4 yıl medya sektöründe çalıştım. Sonrasında Mezoterapi eğitimi için Fransa’ya gitmem ile başlayan hekimlik sürecim medya ile eş zamanlı devam etti.

G: Türkiye bazı tedavi yöntemlerinde yabancıların da çok tercih ettiği ülkeler arasında yer almakta. Sizin alanınız açısından bu anlamda nerede?

S.G: Türkiye, bizim alanımız açısından oldukça önemli bir yerde. Özellikle tüm Avrupa’da yaşlı nüfus arttıkça yaş yönetimi ve gençlik arayışı artıyor. Ülkemizdeki klinikler ve doktorlar bu alanda oldukça tecrübeli ve başarılı. Ben de alanımda 22 yıldır aktif çalışan bir doktor olarak tedavilerdeki yeniliklerden, hastalarımdaki sonuçlardan kendi adıma memnunum. Sağlık turizmi ülkemiz adına sürekli büyüyen bir sektör. Bu alanda hastaların dikkat etmesi gereken bizim gibi yetki belgesi olan kliniklerin tercih edilmesi.

G: Zayıflama, Mezoterapi ve Ozon Tedavisi ile ilgili çalışmalarınız var. Öncelikle zayıflama konusunu konuşalım istiyorum çünkü çağımızın en büyük sorunlarından biri obezite… Kilo vermek korkulduğu kadar zor mu?

S.G: Yaşlanma ve hastalıklar temelinde en önemli 3 risk faktöründen birisi fazla kilo ve sağlıklı beslenme. Obezite ise maalesef ülkemizde hızla artıyor. Çok değil üniversite yıllarımda bir sorun değildi, günümüzde ülkemizin önemli bir sorunu. Kilo vermek ya da yeme bağımlılığı ile baş etmek tabii ki mümkün. Ancak hastalarıma bu alanda mutlaka bütünsel bakış açısı ile yaklaşıyorum. Tek yaptıkları diyet yapmak ise (tek tip beslenerek ya da kalori kısıtlaması yaparak) başarılı olmaları zor. Kilo kaybetseler bile geri alacaklardır. Bütünsel bakış açısı; kişiyi kan değerleri, varsa kronik hastalıkları, duyarlılık gösterdikleri besinler, alışkanlıkları, yeme ve yaşam düzeni açısından değerlendirmek ve sadece beslenme düzeni ile kalmayıp, tamamlayıcı tıp ve destek tedaviler ile de tedaviye almayı gerektirir. Böylece bu konu bizim yaşam biçimimiz haline gelir ve verdiğimiz kilolar kalıcı olur. Sağlıklı ve fit hissederiz, kendimiz daha iyi bir ruh hali içinde buluruz. Bunu devam ettirmek için sağlıklı besleniriz. Diyet bizim zorla yapmak durumunda olan bir dayatma olmaktan çıkar. 

G: En sağlıklı kilo verme yöntemleri neler? 

S.G: Yukarda da bahsettiğim gibi kişiye özel düzenlenen bütünsel tıp yöntemleri uyguluyorum. Bu yöntemler sadece diyetten ibaret değil. Kan tahlilleri ve yaşınıza, cinsiyetinize uygun bir gurup sağlık testini içeriyor. Adına “Sağlıklı Yaşam Testleri” diyorum. Sonrasında sonuçlara göre düzenlenen beslenmenin yanında, gıda takviyeleri ve damar yolu ile uyguladığımız destek tedaviler ile takip içeriyor. 

G: Mezoterapi nedir? 

S.G: Mezoterapi en sık uyguladığım tedavi yöntemidir. Kısaca tanımlamam gerekirse; sorun olan alana lokal olarak iğne yöntemi ile uygulanan ve sebebi tedavi edecek ilaçların protokol dahilinde kullanıldığı bir tedavi şeklidir. Multidisipliner bir alandır. Ancak en çok bilinen ve popüler olan kısım yaş alma karşıtı ve gençleşme amacı ile uyguladığımız Estetik mezoterapi uygulamalarıdır. Estetik Mezoterapide; cilt yenileme uygulamaları, saç dökülme tedavileri, leke tedavileri çok tercih edilir. Bunun yanı sıra bölgesel kilo tedavilerinde de lokal yağlanmayı azaltmak amacı ile lipoliz enjeksiyonları kullanıyoruz. Bölgesel kilo erkeklerde özellikle göbek ve bel bölgesine yerleşen fazla yağlanma ile karşımıza çıkar. Bel bölgesi yağlanması sadece estetik değil sağlık açısından risk taşır. Kilo kaybederken bu bölgeden zayıflamak önemlidir. Yaklaşık 4-6 seans olarak planlanan lipolitik mezoterapi enjeksiyonları ile verdiğiniz kilodan daha fazla bel ve çevresinden incelirsiniz.

G: Özellikle bölgesel incelme isteyenler için hangi teknikler var?

S.G: Enerji bazlı cihaz tedavileri, yağ parçalayan lipoliz iğneleri, metabolizma desteği olan ozon-oksijen tedaviler başta sayılabilir. Cihaz teknolojilerinden son yıllarda öne çıkan ultrasound tedavileri. Yüksek frekans ultrasound uygulamaları (LİFU) ile vücutta ya da alt yüz bölgesindeki (gıdı) yağlanma azaltılabilir. Genellikle 1 ya da 2 seans olarak planlanır. Bunun yanı sıra radyofrekans teknolojisi de incelme ve sıkılaşma tedavilerinde kullanılır. 

G: Ozon tedavisi de son yıllarda çok duyulan yöntemlerden biri. Ozon tedavisi nedir, özellikle hangi alanda uygulama yapıyorsunuz? Biraz bizlere detaylarından bahseder misiniz?

S.G: Ozon tedavisi tamamlayıcı tıp alanında bizim için oldukça değerli bir tedavi şeklidir. Ozon oksijen uygulamalar vücutta pek çok sistemde regüle edici (düzenleyici etki) gösterir. Ancak bunlardan en önemlisi bağışıklık sistemi üzerine olan etkileridir. Son yıllarda yaşlanmanın yönetiminde bağışıklık sistemini düzenlemek ve desteklemek önem kazanmıştır. Pandemi sonrasında ise bu önem katlanarak artmıştır. Çünkü hastalıklara yakalanma riski bağışıklık destekleri ile azalmaktadır. Biz bugün biliyoruz ki hastalanma oranını düşürmek demek yaşlanmayı yavaşlatmak anlamına gelir. Viral enfeksiyonlar sırasında ortaya çıkan viral yük ile vücudun bağışıklık sistemi savaşırken oluşan toksinler ile (oksidanlar) hücre yaşlanması ve ölümü hızlanır. Hem bu toksinlerin hızlı ortadan kaldırılması hem de hastalığa yakalanmanın önlenmesi anti-oksidan kapasitenin artması ile mümkün olur. Bağışıklık desteği için Ozon terapi; özetle vücudun anti-oksidan çalışma sistemini düzenler. Böylece hücre tamiri desteklenir ve hücre ölümü yavaşlar. Sıklıkla uyguladığımız Majör Oto Hemoterapi yani kan yolu ile yapılan uygulama haftada bir kere olmak üzere 10 seans olarak yapılır. Sonrasında 2-3 ay aralıklarla hatırlatma seansları önerilir.

G: Son olarak eklemek istediklerinizi sorarak sohbetimizi noktalayalım…

S.G: Eğer sizin de tercihiniz sağlıklı yaş almak ve orta, ileri yaş döneminizi fit ve zinde geçirmek ise; Yaş yönetimi kadın erkek fark etmeksizin en geç 30-35 yaş ve sonrasında medikal olarak başlamalı. Ancak tabii ki tüm hayatınız boyunca yaşam şekliniz haline getirmeniz gereken önemli kuralları unutmayalım. Mutlaka egzersiz yapın, sigara içmeyin, su için, sağlıklı beslenin (öğün aralarınız 4-6 saatten az olmasın), şeker yemeyin, uyku düzeninize dikkat edin, stres yönetimi olmazsa olmaz, hedefler koyun yeni şeyler öğrenin, yenilik ve yaratıcılık herkese iyi gelir…    

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…