Önallar İnşaat ile Kaliteli ve Modern Konutlar

Projelerinde modern mimari ve inovatif tasarımlarla öne çıkan Önallar İnşaat’ı Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Önal’dan dinledik…

Kalite standartlarıyla inşaat sektöründe fark yaratan , ”hayallerin ötesinde ” inovatif projeleriyle müşteri memnuniyetini ön planda tutan , Önallar İnşaat’ı Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Önal ile konuştuk…

Gentleman: Halil Bey Önallar’ın tekstil ile başlayan yolculuğu, inşaat ile devam ediyor. Önallar’ın öyküsünü bize anlatır mısınız? 

Halil İbrahim Önal: Önallar İnşaat bir aile şirketidir. Ailemiz ticaret hayatına 1989 yılında babam Mehmet Önal’ın kurduğu Önal Tekstil ile başladı. Çocukluk yaşlarımdan beri ticaret hayatının içerisinde bulundum. Şirket 1996 yılında tekstilden çıkarak inşaat sektörüne yöneldi.

Üniversite yıllarından sonra, babamdan ayrı kozmetik ve teknoloji sektörlerinde iş deneyimlerim oldu. 2005-2007 yılları arasında Gucci, Bvlgari, Jean Paul Gaultier, Carolina Herrera.. gibi 16 adet moda markasının Türkiye distribütörü olan bir firmada parfüm uzmanı olarak  çalıştım. Bu sayede satış ve pazarlama eğitimleri ve uluslararası moda markaları hakkında tecrübeler edindim. Yine bu süreçte Lise yıllarında başlayan grafik, web tasarım ve fotoğrafçılık konusunda hobi olarak başlayan ilgimi özel eğitim kurumlarında aldığım eğitimlerle geliştirdim. Akabinde 2008 yılında teknoloji ve web tasarım üzerine ilk işimi kurdum. Beklediğim heyecanı yakalayamadığım için kapattım. 2012 yılında açık hava reklamcılığı ve mağaza mimarisi sektöründe ikinci işimi kurdum. Yaklaşık 6 yıllık bir faaliyet süreci sonrasında birlikte 2018 yılında Önallar İnşaat şirketini kurdum. O süreçlerde İstanbul’daki konut stoklarının talebin üzerinde olması sebebiyle ailece memleketimiz Giresun’da projeler üretme kararı aldık ve başladık.

G: O günden bu yana imza attığınız projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

H.Ö.: İlk projemiz Giresun’da 160 daireden oluşan Kale Park Evleri projesiydi. Bu zamana kadar Giresun’da farklı konseptlerde toplamda 630 adet konut ve 65 adet ticari alan üreterek 5 yıl gibi kısa sürede en çok proje geliştiren inşaat şirketlerinden biri olduk. Kalite anlayışımız ve alışılmışın dışındaki tasarımlarımızla bu sürede ilgi çektik ve yeni projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Giresundaki kar marjları metropoller gibi yüksek olmadığı için ülkemizdeki ekonomik hareketlilik sebebiyle krizlerde gaza basmayı öğrendik aslında. Giresun dışında İstanbul ve Bodrumda  proje geliştirmeye başladık. Bodrum pazarına Önallar Bodrum Life projesi ile giriş yaptık. Tuzla E-5 karayoluna sıfır Önallar Flats projemiz ile de İstanbul’a tekrar dönmüş olduk.

G: Peki İstanbul’da satışı devam eden projeleriniz hangileri? Hangi kitleye hitap ediyor?

H.Ö.: Önallar Flats projemiz Anadolu yakasında konumu ve mimarisi ile ilgi çeken ve geniş müşteri profiline hitab eden A sınıfı bir projedir. E-5 karayolu üzerinde bulunması, lokasyon kolaylığı, havalimanına olan kısa mesafesi, deniz manzarası, projenin içeriğinde mini bir avm niteliğinde ticari alanların bulunması itibariyle yatırımcının dikkatini çeken bir proje. Profesyonel satış ve pazarlama ekibimiz üzerinden satışlarımız devam ediyor.

G:Önallar Life Bodrum” de projeniz ferah mimarisiyle dikkat çekiyor. Bu projeyi de bizlere anlatır mısınız?Ne zaman tamamlanacak?

H.Ö.: Önallar Life Bodrum projemiz, Bodrum pazarına giriş yaptığımız, şirketimizin Bodrumdaki vitrini niteliğini taşıyan butik bir projemiz. Kullandığımız tüm malzemelerde özellikle şahsen ilgilendiğim, en küçük detayına kadar Önallar kalitesi ve ayrıcalığını hissettiren bir proje. Ağustos ayında teslim edeceğimiz projemizde Önallar Bodrum ofisimiz de yer alacak.

G: Bodrum Türkiye’nin en sevilen lokasyonlarından biri. Yeni projeler de geliştirmeyi planlıyor musunuz?

H.Ö.: Tabii ki. Bodrum bizim ikinci evimiz gibi oldu. Bodrum’u ailecek de çok seviyoruz. Orada zaten aktif bir yazlık hayatı yaşıyoruz. Hali hazırda imza aşamasına gelen anlaşmalarımız mevcut. İlk projemiz butik bir proje fakat yeni projelerimizde biraz daha üst segment malikane ve villa konsepti projeler ile devam edeceğiz.

G: Giresun’da devam eden inşaatlarınız bölgenin en nezih projeleri arasında yer alıyor. O projelerde neler ön planda? 

H.Ö.: Giresun gelişmeye çok müsait bir şehir aslında. İmalat maliyetleri yüksek fakat alım gücü bakımından metropol şehirlere nazaran düşük bir bölge olması nedeniyle, fayda-maliyet tablosunda verebileceğimiz en kaliteli ürünü, en uygun fiyat ile sunmaya çalışıyoruz. Projelerimizi bunu baz alarak geliştiriyoruz. Bizim şirket olarak en önemli çizgimiz hep kalite olmuştur. Bu açıdan satışta; maliyet ve satış dengesini kurabilmek için Giresun projelerimizin bütününde lokasyonda mutlaka doğru yeri tercih ediyoruz. Pazar eksiklerini göz önünde bulundurarak yenilikçi fikirlerle, tecrübemizi harmanlayıp farklı konseptler sunuyoruz. Ticari faaliyet alanlarının kısıtlı olduğu yerlerde ticari yoğunluk, batı yakasında deniz manzaralı daire,  yalı dairesi, villa  gibi daha özel nitelikli projeler üretiyoruz. Bu da bölgede marka değerimize her geçen gün ivme kazandırıyor.

G: Son yıllarda bazı markalar konut projelerinin yanı sıra arsa projeleri de üretip satışa sunuyor. Önallar olarak sizin benzer düşünceleriniz var mı?

H.Ö.: Elbette, bu arsa konusu bizim sektörde yeni bir gelir dairesi oluşturan bir seçenek haline geldi. Pazardaki arsa projeleri içerisinde bizimde yakından takip ettiğimiz, beğendiğimiz projeler bulunuyor. Özellikle TinyHouse tarafı da hızlanmaya başladı. Büyük arazilerin parsellenerek elektrik ve su alt yapıları yapıldıktan sonra satışa sunulma fikri ekonomik olarak daha kısa zamanlı gelir elde edilebilecek bir seçenek. İnşaat sektörü de sürekli nakit akışının sağlanması gereken bir ekonomik programa sahip, bu bağlamda bu seçenek yer alınması gereken bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda ki en önemli etken doğru lokasyon ve doğru konsept. Bu alanda çalışmalarımız sürüyor ve doğru araziyi bulduğumuzda hayata geçireceğiz.

G: Biraz da sektörü konuşacak olursak, yükselen döviz ile artan maliyetler konut fiyatları ve kiralar üstünde nasıl bir baskı oluşturuyor?

H.Ö.: Yükselen döviz trendi inşaat maliyetlerinin sürekli yükselmesini sağlıyor. Bu sayede döviz yatırımcının kısa vadede tercih sebebi haline geliyor. Emlak pazarında yatırımcı ve müşteri sayısı azalmasının yanı sıra maliyetlerin artışı alım gücünü de düşürüyor. Kiralar da yatırımcının bağladığı finansa oranla mutlaka artış yaşıyor. Beklentimiz ekonomik olarak dövizdeki trendin belli bir seviyede sabitlenmesi.

G: Devletin bu yöndeki hamleleri satışları nasıl etkiledi?

H.Ö.: Devletin açıkladığı kredi paketleri noktasında son kampanya elinde bitmiş stok olan firmaları oldukça rahatlatacak bir çalışmaydı. Bunun dışında ticari kredi ve bireysel kredilerlerde de mutlaka çalışmalar olmasının gerektiğini düşünüyorum.

G: Kentsel dönüşüm konusunda da pek çok başvuru var. Siz kentsel dönüşüm projeleri içinde yer almayı düşünüyor musunuz?

H.Ö.: Kentsel dönüşüm projelerinde ücret karşılığında imalat yapılması tarafında bulunmadık. Fakat arsa payı karşılığında imalatlarda yer alıyoruz.

G: Biraz da sizinle ilgili sorulara geçelim, iş dışındaki zamanlarınızda nelerle neler yapmaktan keyif alırsınız?

H.Ö.: Projeler neticesinde geçen 2 yıl öncesine kadar iş dışında bir şeyler ile pek alakadar olamamıştım. 2 yıl önce şehrimizin futbol takımı Giresunspor Süperlig’e çıktı. Geçtiğimiz sezon başında Yönetim Kuruluna dahil oldum. Benim için hayatımdaki en hareketli dönemlerden biriydi. Üç ayrı şehirde yaptığımız projeler, her iki haftada bir Giresunspor deplasmanları derken sürekli hareket halindeydim. Basın sözcülüğü görevim dolayısıyla röportajlar, haber servisleri, organizasyonlar, maçlar çok stresli fakat bir o kadar eğlenceli ve güzel bir sezon geçirdim. Bu sezon işlerim sebebiyle kulübün yönetimine dahil olamasamda maddi ve manevi olarak her zaman takımımızın yanında olmaya devam ediyorum.

İş dışındaki zamanlarımda genelde çocuklarım ve eşimle vakit geçirmeyi tercih ediyorum. İki kız çocuğu babasıyım ve çocuklar çok hızlı büyüyor. 

Ayrıca bir çok erkek gibi otomobil tutkusu olan bir bireyim. Bazen konu bir tutkudan ziyade küçük bir koleksiyona dönüşebiliyor, bu düşkünlüğün sebebini inanın bende çok merak ediyorum.

Disiplin düşkünü biriyim fakat kendim her zaman uygulayamıyorum. Bazı insanlar seyahatlerini programlayabiliyor, haftalar öncesinden uçak biletlerini alıyor, bunu hiçbir zaman uygulayamadım hayatımda. İki gün sonrası için planladığım seyahati bile bir gün önce biletlendiriyorum. Bazen bir anda kararlar alıp sürpriz seyahatler koyabiliyorum planlamama. Aslında kendimi ödüllendiriyorum o an içimden geleni yaparak. Ailesine düşkün bir eş ve babayım ve işten arta kalan zamanlarımda onların istekleri doğrultusunda hareket etmeye çalışıyorum. 

Fırsat buldukça spor yapmaya çalışıyorum ama genelde yazın çok yüzerim. Yazın en keyif aldığım tatil biçimi tekne tatilidir ve su sporlarını çok severim.

G: Bu yıl için tatil için planınız nedir?

H.Ö.: Giresun sosyoekonomik açıdan yurtdışına çok fazla göç göndermiş bir şehir. Gurbetçi müşterimiz çok fazla. Uzun süredir planlamaya çalıştığımız bir avrupa seyahati var. Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Fransa’da müşterilerimiz ve bazı çözüm ortaklarımız var. Bu rotaya bir de İtalya ekleyerek 15 günlük bir seyahat programı yaptık. Hem tatil hem ziyaret diyelim. Ayrıca Dubai konusunda ticari olarak merak ettiğim bazı alanlar var. Benim tatillerim genelde iş ile karma bir düzeyde oluyor. Yıl sonuna kadar şimdilik program bu.

G: İnşaat dışında ilerde içerisinde bulunmak istediğiniz bir sektör var mı? Varsa bunlar nelerdir?

Evet var, özellikle bu proje yine Giresun ile ilgili neler yapabiliriz fikrinin altından çıkan bir projeydi. Giresun iki büyük şehir Trabzon ve Ordu arasında daha inaktif bir şehir pozisyonunda, her ne kadar şehrin futbol takımının Süperlig maratonu sebebiyle ismi biraz duyulmuş olsa da bence yeterli değil.

Giresun’u turizme kazandırmak ve doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla hazırlattığım bir film projesi var. Bir senarist ile görüşerek hazırlattığım bir senaryo da mevcut. Bazı oyuncular ile yapım şirketi üzerinden temasa geçtim. Sektörde iyi bir oyuncu/sunucu asker arkadaşım var. Tek seferlik bile olsa böyle bir film projesinin yapımında yer almayı planlıyorum.

Enerji sektörü her zaman ilgimi çeken iş kollarından biri oldu. Son zamanlarda Güneş tarlası ve rüzgar gülü bu sektörde bence üzerinde durulması gereken enerji dallarından birer tanesi. İlerleyen süreçte enerji sektörü içerisinde bulunmayı planlıyorum.

Turizm ve otelcilik alanı da yurtiçi değil fakat yurtdışında ilgimi çeken yatırıma değer bulduğum iş kolu olarak not defterimde bulunuyor. 

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…