Ekmas Yatırım CEO’su Barış Soydan “Doğru Arsa Eşittir Doğru Lokasyon”

Galatasaray Basketbol Takımı’nın isim sponsoru olan EKMAS Yatırım’ın Ceo’su Barış Soydan, doğru arsa yatırımının püf noktalarını, projelerini ve özel yaşamını Gentleman okurları için anlattı…

EKMAS Yatırım, gayrimenkul yatırımı ve proje geliştirme, turizm, teknoloji, medya ve sosyal sorumluluk alanlarında faaliyet gösteren bir marka. Aynı zamanda Galatasaray Erkek Basketbol takımının da isim sponsoru olan EKMAS Yatırım’ın Ceo koltuğunda ise Barış Soydan oturuyor. Soydan ile doğru arsa yatırımı, EKMAS’ın projeleri ve hobileri üstüne keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gentleman: Barış Bey öncelikle sizi biraz daha yakından tanımak isteriz. Kendinizden bahseder misiniz? 

Barış Soydan: Öğretmen bir babanın ve ev hanımı bir annenin 3 erkek çocuğundan en küçüğü olarak 1974 yılında Gümüşhane‘de doğdum. Ben 6 yaşındayken İstanbul’a taşındık. 32 yıldır gayrimenkul alanında alım-satım ve proje geliştirme işi yapıyorum. 

G: EKMAS Ailesi’yle ne zaman tanıştınız, ne kadardır grup bünyesindesiniz?

B.S: Tanışmamız ortak dostlarımız sayesinde ve 1,5 yıl kadar önce oldu. Yaklaşık 1                 yıldır da birlikte çalışıyoruz. 

G: EKMAS Yatırım köklerini 35 yıldır sektörde faaliyet gösteren EKMAS Group’tan alan bir marka. Bizlere markanın öyküsünden de bahseder misiniz?

B.S: Grubumuzun kurucusu Rafet Ekmekçioğlu ile EKMAS’ın öyküsü iç içe geçmiş durumda. Türkiye’nin köklü üniversitelerinden biri olan Gazi Üniversitesi Metalurji Ana Bilim Dalı’ndan 1983 yılında mezun olduktan sonra Yıldız Yangın şirketini kuran Rafet Bey, bugün A Yangın Sistemleri ile devam eden bu yolculukta sadece Türkiye’nin değil dünyanın önde gelen sanayicilerinden biri olmayı başarmıştır. Vizyonu ve çalışkanlığı ile bizlerin önünü açan Rafet Ekmekçioğlu sayesinde EKMAS bütüncül bir kimlik oluşturup ülkemizin sayılı grup şirketlerinden biri olmuştur.  EKMAS Yatırım CEO’su olarak benim de kulaklarımda çınlayan çok anlamlı bir sözü vardır Rafet Bey’in. “Biz 40 yıldır insana yatırım yapıyoruz.” İnsana yapılan yatırımın topluma sirayet ettiğinin bilincinde olarak ellerimizde hayat bulan her işte önce insana yatırım yapmayı önemsiyoruz. 

G: EKMAS Yatırım hangi alanlarda faaliyet göstermekte?

B.S: EKMAS Yatırım olarak gayrimenkul yatırımı ve proje geliştirme, turizm, teknoloji,  medya ve sosyal sorumluluk alanlarında faaliyet gösteriyoruz.

G: Yapı maliyetlerindeki artış, orta ve alt gelir grubunun konut almasını da oldukça zorlaştırdı. Tabii bunda döviz, kredibilite gibi başlıklar da etkili. Bundan dolayı arsa yatırımlarına ilginin arttığını görüyoruz. Arsa ne kadar karlı bir yatırım aracı?

B.S: Evet, alım gücünün düştüğü ve maliyetlerin arttığı bir dönemi yaşıyoruz ve gözüken o ki bir dönem daha bu durum devam edecek. Arsa yatırımı için ne kadar karlı diye sordunuz aslında sadece karlı değil güvenli de olan bir yatırım şekli. Sadece yatırım aracı olarak sınıflandırmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Çünkü arsa yeni bir yaşamın kapılarını açan, özellikle şehirde ikamet eden bir insan için doğal bir ortamda, stressiz bir hayatın da mümkün olduğunu gösteren bir yaşam şekli.  Arsa yatırımı sadece bu dönem değil her dönemin en kârlı yatırımı olduğunu ispatladı. Neticede toprak alıyorsunuz, fabrikada yapılacak bir mamül yada matbaada tekrardan basılacak para değil. Artması, çoğalması mümkün olmayan ve aynı zamanda ihtiyaç ihtiva eden yatırım ürünleri her daim çok kazandıran oldu. Bunun başında da arsa yatırımı geliyor. Arsa yatırımı için benim bir tespitim var, nasıl ki en basit gördüğümüz ata sözlerinin altında binlerce yıllık tecrübe ve deneyim var ise arsa yatırımı da öyle onlarca yıldır denenmiş ve görülmüş ki arsa da kaybetmek diye bir şey yok.

G: Peki doğru arsa nasıl seçilir?

B.S: Doğru arsa eşittir doğru lokasyon. Bir arsanın nerede olduğu konusu çok çok önemli ve birinci önceliktir. Bir sıralama yapmak gerekirse; doğru yer -imarlı arsa -doğru firma-doğru fiyat olarak söyleyebiliriz.

G: Sizin Arsa proje geliştirme tarafında hangi projeleriniz var?

B.S: İzmir Dikili’de iki adet projemiz var ve bunlardan biri kat mülkiyetli tapu ayrıcalığı sunuyor. Assos, Ezine, Biga, Sapanca ve Beypazarı projelerimiz aktif satıştadır. Sapanca projemizde de aynı şekilde kat mülkiyetli tapu vermekteyiz. EKMAS Yapı tarafından ev yapımı da üstlenilen Sapanca projesi en dikkat çeken projelerimizden biri olmuştur. 

G: Hali hazırda devam eden ve yeni başlayacak projelerinizi de sormak isteriz.

B.S: Lokasyonları itibarıyla hepsi çok doğru konumda olan projelerimiz yukarıda saydığımız bölgelerde uygun ödeme koşulları ile satışları devam etmektedir. Dikili ve genel olarak Ege Bölgesi’nde ağırlıklı olarak deniz kenarında olan arsalarımızda geliştirdiğimiz projelerimiz ise yakında satışa sunulacak. Buradaki avantajımız yatırım yapmak isteyen müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun ve her bütçeye hitap eden ödeme koşulları ile farklı opsiyonlar sunmamız.

G: EKMAS, Galatasaray Erkek Basketbol takımının isim sponsoru oldunuz. Bu iş birliği nasıl gelişti?

B.S: Bizim spor alanındaki desteklerimiz ilk değil. Yönetim kurulu başkanımız sayın Özgür Ekmekçioğlu beş sezon boyunca Altay Spor Kulübü başkanlığı yaptı ve başkanlığı döneminde üç şampiyonluk kazanan Altay Spor Kulübü, Süper Lig’e kadar yükseldi. Şimdi ise Galatasaray Spor Kulübü ile yapılan bu iş birliği ile yine sporun ve sporcunun yanında yer almaya devam ediyoruz. Aslan Pençesi ve EKMAS birlikte güçlerini birleştirerek uluslararası camiada Türk sporundan daha çok bahsettirecekler. 

G: Biraz da hobi diyelim boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

B.S: Boş zamanımda ne yaptığım, bu süreci nasıl değerlendirdiğim benim için çok kıymetli. İşime, aileme ve dostlarıma ayırdığım vakitten sonra kalan bu zaman dilimi genelde çok kısıtlı oluyor. Bu kısıtlı zamanı ise merak ettiğim konuda bir makale okumak, bisiklete binmek, salon sporu yapmak ve kısa küçük seyahatlere çıkarak değerlendirmek hoşuma gidiyor. 

G: Yeme, içme ve gezme ile aranız nasıl? Sevdiğiniz rotalar hangileri?

B.S: Son 10 yıldır bu konuda ciddi emek harcıyorum. Neticede her insan bir denklemdir ve denklemlerde herkes eşittirin sağına bakıyor sonuç ne diye. Ben ise denkleme ne girdiğine bakıyorum sol taraf çok önemli. Sağlıklı beslenmek bir seçenek değil zorunluluk aslında. Yeme içme konusunda çok netim, az ve sağlıklı yiyecek tüketmenin bedeni daha dinç tuttuğuna inanıyorum. Gezme konusuna gelirsek ise burada kendimi çok mahçup hissediyorum. Evet yıllardır özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde pek çok yeri ziyaret ettim ve en sevdiğim rotaların başında doğa yürüyüşleri ve tırmanışlar yapmaya müsait Ege ve Akdeniz Bölgesi oldu. Mahcubiyetimin sebebi ise ülkemizin muhteşem tarih ve doğa içeren yüzlerce bölgesini hiç görmemiş ya da hızlıca oralardan geçip gitmiş oluşumdur. Bu memleket bizim ve galaksideki en harika yerlerin başında geliyor, bu coğrafyaya yaşayan bir höyük desek yeridir. Fakat kaçımız hakkını vererek gezdik kendi memleketimizi…

G: Koleksiyonerlik merakınız var mı?

B.S: Ne yazık ki yoğun çalışma ortamımda koleksiyonerliğe zaman ayıramadım. Fakat yaptığı işi çok seven birisi olarak eşimin tabiri ile bir arsaseverim. Eğer arsalardan koleksiyon olsaydı küçük bir koleksiyonumuz var diyebilirdim (gülüyor).

G: Son olarak giyim ve saatte sevdiğiniz markaları sorarak sohbetimizi noktalayalım. 

B.S: Bu konuda da sağ olsun büyük ağabeyim Savaş Bey çok destek oldu. Neticede sadece çok pahalı yada şu markadan giyinirim demekle olmuyor. Burada hem gündemdeki modayı takip etmek hem de yakışanı giymek var. Ben kıyafetlerimin çoğunu diktiriyorum. Bunun nedeni ise bugün markalı kıyafetlere baktığınızda çok az bir fark ile kendinize özel diktirdiğinizde aynı maliyet oluyor. Fiyat performansa bakınca da diktirmek daha avantajlı ve şık oluyor. Maalesef çok fazla ticaret içinde kalınca her konuda böyle takıntılarınız oluyor. Ayakkabı markası olarak en sevdiklerim Tod’s, Santoni, Premiata diyebilirim. Saat konusu da oldukça enterasan bir durumda. Maddi durumu yerinde olan neredeyse herkesin bir Rolex’i var. Yani bu şart olmuş gibi. Ben hayatı boyunca sıradan işleri reddetmiş birisi olarak bu kervana dahil değilim. Evet markalı saatlerim var ancak öylece bir kenarda duruyorlar. Ben ise Apple Watch takıyorum. Yine performans ve işe yararlılık odaklı değil mi? Bu da benim eksikliğim olsun, maalesef bu konuda kendimi değiştiremiyorum . 

Dergimiz her ayın ilk haftası Türk Telekom Dergilik, D&R, Remzi Kitabevi ve tüm seçkin marketlerde…